Inteligentny dom – zmywarka w nowoczesnej kuchni

Budując czy remontując domy i mieszkania coraz częściej stawiamy na nowoczesne rozwiązania – także, jeśli mowa o wyposażeniu. Inteligentny dom to marzenie, do którego wydaje się dążyć coraz więcej osób. Kupujemy nowoczesne systemy oświetlenia, monitoringu, ale i bardziej inteligentne sprzęty. Wśród nich znajduje się zmywarka z Wi-Fi. Na jakie funkcje możemy liczyć w jej przypadku?

Co oznacza inteligentny dom?

Inteligentny dom to ułatwienie w naszym codziennym życiu. Coraz częściej w sklepach dostępne są urządzenia i systemy, którymi możemy sterować całkowicie zdalnie. Co to dla nas oznacza? Przede wszystkim oszczędność czasu i dużą wygodę. Włączanie światła bez wstawania z fotela czy sprawdzanie na smartfonie, kto dzwoni do drzwi? W smart domu to jak najbardziej realne.

A co z oszczędnością energii? Dla wielu osób, które wybierają inteligentne rozwiązania do swojego domu to priorytet. Na szczęście smart urządzenia nie tylko posiadają wysoką klasę energetyczną, ale i szereg funkcji, które mogą dodatkowo optymalizować zużycie energii. Ponadto nawet możliwość zdalnego włączenia może przyczynić się do mniejszych rachunków za prąd. W jaki sposób? Na przykład gdy mamy taryfę, w której prąd jest tańszy w godzinach naszej pracy. Wówczas wystarczy załadować zmywarkę czy pralkę przed pracą i włączyć ją o konkretnej godzinie za pomocą smartfonu.

Zmywarka z Wi-Fi – inteligentne funkcje

Zmywarka sterowana smartfonem niestety nie zapakuje się sama, choć kto wie, co w przyszłości nas czeka. Jednak może nam ona zaoferować wiele przydatnych funkcji. Jakich? Do oczywistych należy zdalne sterowanie telefonem za pomocą dedykowanej aplikacji. Jednak samo włączenie to nie wszystko. Inteligentna zmywarka dzięki usłudze SmartThings Cooking* sama może wybrać odpowiedni program czy dostosować ilość wody oraz środków w zależności od stopnia zabrudzenia naczyń.

Inteligentne sprzęty mogą komunikować się również między sobą. Taką funkcję oferuje np. zmywarka Samsung SmartThings, czyli urządzenie sterowane za pomocą dedykowanej aplikacji tej marki. Zbiera ono dane z piekarnika czy mikrofalówki, by na ich podstawie dobrać program w zależności od tego, jakie składniki były użyte i jaki był sposób obróbki**. Model DW60BG850B00ET posiada dodatkowo tryb AI Energy Mode. Po jego włączeniu zmywarka uruchamia program zmniejszający zużycie energii. W przypadku programu garnki i patelnie można zaoszczędzić nawet do 23% energii***. Wówczas wydłużany jest nieco cykl zmywania, ale temperatura wody jest obniżana, co przekłada się na mniejszy pobór prądu.

Aplikacje sterujące zmywarkami często też pełnią rolę dziennika urządzenia. Z nich dowiemy się m.in. jakie było zużycie prądu w ciągu tygodnia czy miesiąca, czy w danym okresie występowały jakieś błędy urządzenia, a także poznamy całą historię zmywania. Zmywarka sterowana smartfonem może nam także wysyłać przypomnienie o konieczności uzupełnienia kapsułek czy płynu nabłyszczającego.

Jak widać, inteligentne zmywarki mogą w znaczącym stopniu ułatwić nam wykonywanie codziennych obowiązków, oszczędzić nasz czas i pieniądze.

Tekst przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.

 *Wszystkie zarządzane urządzenia muszą być zarejestrowane w aplikacji SmartThings. Usługa jest dostępna tylko, jeśli pozostałe urządzenia są również połączone z aplikacją. Dostępność i funkcje mogą się różnić w zależności od kraju.

**Aplikacja SmartThings dostępna na urządzeniach z systemem operacyjnym Android i iOS (Android OS 8↑, iOS 13↑). Wymagane połączenie z siecią Wi-Fi i konto Samsung. Wszystkie zarządzane urządzenia muszą być zarejestrowane w aplikacji SmartThings. Usługa jest dostępna tylko, jeśli pozostałe urządzenia są również połączone z aplikacją. Dostępność i funkcje mogą się różnić w zależności od kraju.

**Na podstawie wewnętrznych testów porównujących temperaturę wody w standardowym trybie zgodnym z ustawieniami fabrycznymi w trybie garnki i patelnie do temperatury po włączeniu AI Energy mode. Wyniki zależą od aktualnych warunków wykorzystania. AI Energy mode może być używany z 6 cyklami: intensywnym, ekspresowym, extra cichym, garnki i patelnie, plastik i auto.