Podczas remontu lub budowy domu ważne jest prawidłowe wykonanie wylewki podłogowej. Na niej lokowane są posadzki. Samodzielne przygotowanie wylewki jest jak najbardziej możliwe. Koniecznie trzeba kupić folię budowlaną, maty zbrojące, piankę poliuretanową, deski. Przydadzą się także poziomica, paca, łopata, taczka oraz betoniarka.
Solidna wylewka jest bardzo przydatna
Wylewkę trzeba wykonać bardzo starannie. Najpierw należy przygotować podłoże. Należy rozłożyć folię budowlaną, na niej układa się maty zbrojące i wykonuje się drut. Maty należy układać na podkładach dystansowych. Dylatacja obwodowa jest ważna – realizuje się ją za pomocą pianki poliuretanowej. Szerokość dylatacji ma od 4 do 12 mm.
Wylewkę betonową wykonuje się z wilgotnego betonu o półsypkiej konsystencji. Na jednej ścianie zaznacza się linię określającą poziom wylewki. Łopatą nanosi się betonową masę na podłogę. Poziomicą należy sprawdzać czy powierzchnia jest równa. Po przeschnięciu wylewki należy zwilżyć ją wodą, a później zacierać. Do tego celu stosuje się szlifierkę z płaską tarczą i szlifuje się powierzchnię okrężnymi ruchami. Przez kilka dni wylewkę polewa się wodą, aby uchronić ją przed wyschnięciem oraz przypadkowym popękaniem. Wylewka schnie przez kilka dni. Po tym czasie, gdy wylewka będzie sucha, można ułożyć posadzkę taką, która spełni oczekiwania przyszłego mieszkańca takiego domu.
Gdy już na wylewce pojawi się kamienna posadzka, terakota czy kafelki można uznać, że podłoga w danym domu jest gotowa i można zająć się doborem odpowiedniego dywanu do każdego z pomieszczeń.