Co zrobić, żeby płyta gipsowo-kartonowa nie pękała?

Pęknięcia na płytach gipsowo-kartonowych przeważnie są skutkiem niedbale lub nieudolnie wykonanych prac konstrukcyjnych i montażowych.

 Jest kilka czynników, które mają wpływ na tę częstą usterkę. Odrobina wiedzy oraz kilka podstawowych narzędzi pozwolą Ci jej uniknąć.

Najważniejsze są podstawy

Płyta g-k sama z siebie nie ma tendencji do pęknięć. Przyczyną pęknięć są najczęściej błędy montażowe na początkowych etapach powstawania konstrukcji ścian lub sufitów.

Podczas montażu zabudowy gipsowo-kartonowej zwróćmy uwagę na szerokość profili oraz grubość materiału izolacyjnego. Wkłada się go w profile a do nich przykręcane są płyty gipsowo-kartonowe. Izolacja powinna być dostosowana do grubości konstrukcji w taki sposób, aby nie odpychała płyt i nie tworzyła niepożądanego naprężenia, które może skutkować pęknięciem płyty i wciąganiu wkrętów.

Podczas przykręcania płyt musimy pamiętać o tym, aby wkręty bezpośrednio dociskały płytę do konstrukcji.

Profile nie mogą być naprężone, wygięte czy luźne – muszą być proste i wolne od wszystkich zagięć tak, aby płyta dolegała do każdego elementu jednolicie.

Pęknięcia na płytach gipsowo-kartonowych – dlaczego powstają?

Kolejnymi ważnymi czynnikami pozwalającymi na uniknięcie pęknięć na płytach g-k, są połączenia stelażu. Na rynku istnieje kilka technik połączeniowych. Można wyróżnić standardowe skręcanie za pomocą wkrętów samowiercących (pchełki) lub połączenie za pomocą specjalnych szczypiec do profili aluminiowych.

Jeżeli wybieramy montaż za pomocą wkrętów, pamiętajmy, aby wybrać takie, których główka jest płaska i po wkręceniu nie wystaje znacznie od powierzchni naszego połączenia. To właśnie ten aspekt ma bardzo duży wpływ na naprężenia płyt g-k, czego rezultatem mogą być pęknięcia. Drugi sposób to użycie szczypiec zaciskowych. Ta metoda jest najmniej kłopotliwa i równie skuteczna. Poprzez zaciśnięcie dwóch elementów powstaje gładkie połączenie wolne od niechcianych wystających krawędzi.

Montaż płyt g-k i ich spoinowanie

Przy montażu płyt gipsowo-kartonowych na ścianach pamiętajmy o pozostawieniu minimalnej dylatacji od podłogi. W ten sposób unikniemy naprężenia, jakie powstanie pomiędzy ścianą a posadzką. Każde połączenie kolejnych płyt powinno być wolne od wyszczerbień i większych szczelin. Aby płyty gipsowo-kartonowe nie pękały, należy ściąć ich krawędź nożem w taki sposób, by zniwelować ostre zakończenie powstałe przy docinaniu.

Spoinowanie połączeń także ma duży wpływ na wygląd ścian. Ważne jest, aby podczas szpachlowania unikać znacznych ilości zaprawy. Zbyt gruba warstwa spowoduje, że  powierzchnia ściany bądź sufitu nie będzie jednolita, a efektem może być także pękanie.

Więcej informacji o tym, jak uniknąć pęknięć na płytach g-k, znajduje się na stronie https://www.siniat.pl/pl-pl/centrum-wiedzy/instrukcje-montazu/87739/flat-head-wkrety-do-blachy-1-mm/.