Porównanie okien drewnianych i plastikowych – które wybrać?

Wybór okien do nowego domu ma ogromne znaczenie przede wszystkim dla kwestii izolacji akustycznej, termicznej, lecz także dla wygody użytkowników. Nie istnieje jednoznaczna odpowiedzieć na to, które okna są lepsze. Warto zatem poznać wady i zalety obu rodzajów okien.

Okna plastikowe czy drewniane – jak wybrać?

Biorąc pod uwagę cenę okna plastikowe są znacznie tańsze aniżeli drewniane. Do tego doliczyć należy zabiegi konserwacyjne, które należy regularnie wykonywać w przypadku okien drewnianych. Dodatkowo okna drewniane wykonane na zamówienie są znacznie droższe aniżeli te, które pochodzą z serii produkcyjnych.

Jednak pomimo wysokiej ceny wiele osób wybiera okna drewniane ze względu na atrakcyjny wygląd. Szczególnie cenione są okna drewniane z transparentną powłoką, która uwidacznia kolor drewna oraz unikalne układy słojów. Nierzadko okna plastikowe także posiadają okleiny, imitujące rysunek drewna, jednak najczęściej nie wygląda ona tak atrakcyjnie jak prawdziwe słoje drewniane. Ramy drewniane idealnie komponują się również z meblami drewnianymi, nadając wnętrzu ciepła i charakteru. Kolejnym kryterium, które należy brać pod uwagę kupując okna jest szczelność. Zarówno okna plastikowe jak i drewniane wyróżniają się stosunkowo podobnym poziomem szczelności. W tym zakresie niezwykle ważnym elementem są okucia oraz oszklenia. Z kolei okna drewniane posiadają nieco lepszą izolację akustyczną aniżeli okna plastikowe. Drewniane okna sprawdzają się także lepiej w tych miejscach, gdzie wystawione są na działanie bardzo wysokiej temperatury.

Z kolei tworzywa sztuczne wykazują tendencję do odkształceń w wyniku działaniem ciepła. Dodatkowo w związku z silnym promieniowaniem słonecznym mogą tracić swoją barwę lub zmieniać kolor.

One thought on “Porównanie okien drewnianych i plastikowych – które wybrać?

Dodaj komentarz