Styl rustykalny – podstawowe informacje

Dziś styl rustykalny, zwany inaczej wiejski jest niezależnym trendem w aranżacji wnętrz i jednym z najpopularniejszych kierunków w aranżacji wnętrz. Naturalne materiały, drewniane meble, antyki, dodatki z ludowym akcentem – czyli elegancja w wiejskim stylu. Jakie elementy charakteryzują wnętrza rustykalne? Na co zwrócić szczególną uwagę podczas projektowania przestrzeni?

Jakie meble wybrać dla stylu rustykalnego?

Meble rustykalne to głównie proste meble drewniane. W stylizowanym wnętrzu znajduje się drewniana ławka, komoda i kredens. Meble z litego drewna to pierwszy wybór. Kolejnym nieodzownym elementem rustykalnego wnętrza jest kominek, cegła lub kamień sprawdzi się tutaj bardzo dobrze.

Neutralna i stonowana kolorystyka w stylu rustykalnym

Pod względem kolorystycznym style ten wyróżniają naturalne i ziemiste odcienie. Mile widziane wszystkie odcienie brązu, zieleni, szarości i beżu. Do wyboru mamy również miedź lub antyczne złoto. Dobrą wiadomością jest to, że wszystkie te kolory dobrze ze sobą współgrają, a gdy już wybierzemy idealną paletę, możemy jej używać przez cały czas.

Dekoracje i dodatki w stylu rustykalnym

Naturalne materiały, takie jak len, wełna, wiklina, doskonale podkreślają sielską atmosferę rustykalnego wystroju, z naturalnymi pastelowymi kolorami.

Popularne tekstylia to: lniane obrusy, ażurowe obrusy, koronkowe firanki, wiklinowe kosze i tkane koronki na ścianach. Bardzo ważnym elementem aranżacji w stylu wiejskim jest sztuka ludowa, różne rękodzieła, pamiątki rodzinne, ozdoby o rustykalnym charakterze. Nadają całości niepowtarzalny sielski klimat i sprawiają, że rustykalne wnętrze jest bardzo wygodne i niepowtarzalne. Innymi popularnymi dodatkami są rośliny doniczkowe, które można umieścić w doniczkach rattanowych.

Kwiaty cięte w wazonie również będą piękną aranżacją. Roślinność subtelnie podkreśla naturalny charakter wnętrz rustykalnych.