Wybór elewacji do nowego domu – podstawowe porady

Elewacja stanowi bardzo ważny element każdego domu. Pozytywnie wpływa na estetykę budynku, a ponadto chroni przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Najczęściej rodzaj elewacji uwzględniany jest już na etapie projektowania domu.

Nowoczesne elewacje budynków mieszkalnych – jak wybrać?

Wówczas wszystkie elementy mogą stanowić spójną kompozycję. Warto indywidualnie dobrać model elewacji, aby wówczas zyskać oryginalny efekt, wyróżniający się na tle budynków sąsiednich. Podczas wyboru elewacji warto także zwracać uwagę na style panujące w okolicy. Warto uwzględnić również miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Mogą tam znajdować się szczegółowe wytyczne oraz ograniczenia, które wpływające na kolorystykę dachu czy elewacji.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów materiałów budowlanych, które mogą posłużyć jako elewacja budynku. Ich wybór uzależniony jest od upodobań, indywidualnych predyspozycji, architektury budynku, lecz także kosztów finansowych. Najczęściej jako elewacja budynków stosowane są tynk, kompozyt, drewno, oraz klinkier. Jednak wykorzystać można także naturalny kamień, blachę, a także płyty z betonu architektonicznego. Istnieje także możliwość pomalowania tynku farbą, która stanowić będzie ostatnią warstwę elewacji. Musi być to jednak odpowiednia farba, zawierające substancje chroniące elewację przed rozwojem grzybów, a także pleśń. Farba musi być także w pełni odporna na niekorzystne warunki atmosferyczny. Najbardziej efektywną jest farba silikonowa, która jest samoczyszcząca, odporna na pękanie i elastyczna.

Od wielu sezonów modna jest także elewacja z cegły klinkierowej

Materiał ten jest niezwykle trwały, lecz także bardzo kosztowny. Alternatywą cegły jest płytka klinkierowa, która jest znacznie tańsza, jednak dużo cieńsza. Klinkier jest blisko nasiąkliwy, a także odporny na warunki atmosferyczne.